• تاریخ انتشار: 11 دی 1396 - 13:13
  • سرویس: شهر تهران
مصرف «گل» به سن دانش‌آموزان رسید

مصرف «گل» به سن دانش‌آموزان رسید

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه 12 تا 15 هزار معتاد متجاهر در تهران وجود دارد از راه‌اندازی مراکز درمان مادران باردار معتاد و توسعه گرمخانه‌ها ویژه زنان خبر داد.


به گزارش پانا شهر تهران،به نقل از ایسنا، پرویز افشار با بیان اینکه مجموع کشفیات 9ماهه امسال 616 تن بوده که 14.5 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد اظهار کرد: امسال سال بدی نسبت به رشد تولید مواد مخدر در کشور همجوار بوده و آمار 4600 تن تولید در افغانستان به 9000 تن رسیده و 90 درصد رشد یافته است.

وی ادامه داد: میزان کشفیات تریاک در 9 ماهه اول 498.5 تن بوده که رشد 17.4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. کشفیات حشیش 82.5 تن بوده که سه درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. میزان کشفیات هروئین  18.5 تن بوده که 20 درصد رشد نسبت به سال قبل دارد. همچنین کشفیات مورفین 12 تن با رشد 44 درصدی و  کشفیات شیشه 1732 کیلوگرم با رشد 23.9 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهدیم. 

 سهم 81 درصدی «تریاک» در کشفیات مواد مخدر
 

افشار با بیان اینکه در مجموع آمار کشفیات 9 ماهه اول امسال ما 14.5 درصد رشد دارد گفت: سهم تریاک در کشفیات 81 درصد بوده و بالاترین جایگاه را دارد این در حالیست که سهم شیشه 0.3 درصد است. 

وی ادامه داد:  89 درصد کشفیات توسط ناجا، 9 درصد توسط وزارت اطلاعات‌ و مابقی توسط سایر دستگاه‌ها صورت گرفته است. 

 متلاشی شدن 1753 باند مواد مخدر
 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در 9 ماهه اول امسال 1273 مورد عملیات و درگیری داشتیم که 25 درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد عنوان کرد: 1753 مورد باند متلاشی شده داشتیم که 12 درصد کاهش نسبت به سال قبل دارد. 106  کارگاه شیشه در این مدت منهدم  شده، 9 شهید  در راه مبارزه با مواد مخدر داشتیم و کشته های اشرار 64 نفر بود. 
 

وجود 12 تا 15 هزار معتاد متجاهر در تهران
 

وی افزود: آمار مجموع متهمان دستگیر شده در 9 ماهه اول 320هزار نفر بود که 9.9 درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. در امر ساماندهی متجاهرین نیز کارهای ویژه ای در دست است و 17 هزار و 980 نفر در سطح تهران در دوره های سه ماهه ساماندهی و به مراکز ماده 16 و ماده 15 برای درمان ارجاع شدند، البته آمار معتادان متجاهر در تهران 12 تا 15 هزار نفر است و این آمار نشان می‌دهد تعدادی دوباره جمع آوری شدند یا بیش از سه ماه در مراکز مانده‌اند. 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مجموعا در 7516 مرکز درمان اعتیاد سرپایی دولتی و غیردولتی خدمت ارائه می کنیم عنوان کرد: ارائه خدمات کاهش آسیب در 241 مرگز گذری توسط 331 تیم سیار انجام شده  و اکنون 77 مرکز سرپناه شبانه داریم. همچنین پذیرش و درمان 1182 نفر در مرکز میان مدت اقامتی ماده 15  صورت گرفته است. 

 توسعه گرمخانه‌های ویژه زنان
 

افشار از اختصاص 79 میلیارد تومان برای درمان اعتیاد به بیمه سلامت و تکمیل سامانه ایداتیس توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت: توسعه گرمخانه های ویژه زنان و راه اندازی مراکز درمان زنان باردار از جمله دیگر اقدامات است. اکنون 20مرکز ماده 16 در کشور داریم و کل افراد تحت پوشش در مراکز فعال در چهارماهه اول 6911 نفر بوده‌است.

 سن مصرف «گل» به دانش‌آموزان رسید  

افشار درباره سن شروع مصرف مواد مخدر گفت: در مجموع میانگین سن مصرف مواد مخدر تغییر نکرده است اما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد در جمعیت دانش آموزی افراد در سن 15، 16 و 17 سالگی شروع به مصرف گل می کنند و مصرف گل در سنین پایینتر شروع می شود. 

وی افزود: مصرف شیشه در کشور به شدت پایین آمده و اکنون گل دومین ماده مصرفی شده است. دسترسی به گل راحت تر شده و برخی بذر دارای شاه دانه های بالا را سعی می‌کنند از خارج وارد کرده و در محیط هایی چون پاسیو و گلخانه بکارند. از سوی دیگر تبلیغات اغواکننده در سایت ها زیاد است. 

افشار ادامه داد: سال قبل 24 سایت درباره گل را به ناجا معرفی کردیم که سرشاخه آن ها جوانی26 ساله بود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در سایت‌هایی اعلام می‌شد که گل وابستگی ندارد و این تبلیغات اغوا می‌کرد، گفت: قطعا گل اعتیاد آور است اما میزان اعتیادآوری‌اش مانند شیشه فوری نیست و تفننی مصرف می‌شود.

مرگ حدود 2000 تن بر اثر مصرف مواد مخدر در 8ماهه امسال
 

وی آمار مرگ و میر ناشی از مواد مخدر را نیز اعلام کرد و گفت: میزان مرگ و میرها در سال 92، 2957 مورد در سال 93، 2986 مورد در سال 94، 3003 مورد و در سال 95، 3190 مورد بوده است. همچنین در هشت ماهه اول سال 96 مجموع مرگ و میر ناشی از مواد مخدر 1988 مورد بوده که نسبت به هشت ماهه اول سال گذشته که 2106 مورد بوده کاهش 5.6 درصدی را نشان می‌دهد.

آماری از تجربه مصرف موادمخدر بین دبیرستانی‌ها

 معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه دو درصد جامعه دانش آموزی در مقطع دوم متوسطه تجربه حداقل یک بار مصرف مواد مخدر را داشته‌اند، گفت: البته این آمار به هیچ عنوان به معنای معتادی دانش آموز نیست و بسیاری از آنها تنها یکبار مصرف مواد را تجربه کرده‌اند.

افشار ادامه داد: توانمندسازی دانش آموزان در مقطع متوسطه را از سال 94 شروع کردیم و قصد داریم آن را به دوره متوسطه اول و ابتدایی نیز تسری دهیم. همچنین درسنامه‌ای تدوین شده بود که قرار بود یک میلیون نسخه از آن چاپ و توزیع شود که بر اساس آخرین آمارها در هشت ماهه امسال 230 هزار نسخه از این درسنامه در مدارس توزیع شده است.

 
عدم افزایش مصرف «ترامادول» و «ریتالین» در جمعیت دانشجویی
 

وی به غربالگری جمعیت دانش آموزی اشاره کرد و گفت: برنامه غربالگری جمعیت دانش آموزی و شناسایی و درمان گروه‌های در معرض خطر نیز انجام می‌شود. درباره قرص‌های ترامادول و ریتالین نیز باید گفت که مصرف این قرص‌ها در جمعیت دانشجویی نسبت به سال 95 افزایش زیادی نداشته است.

 
مردم می‌توانند دستمال مرطوب خریداری کنند؟
 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه درباره ورود مخدرهای جدید به کشور و اخباری که درباره دستمال‌های کاغذی معطر و کیک‌های توهم زا منتشر شد توضیحاتی ارائه کرد و گفت: 739 ماده NPS توسط سازمان ملل در دنیا شناسایی و معرفی شده اما عمومیت ندارد و بسیاری از آنها مربوط به مناطق جغرافیایی خاص هستند اما در فضای مجازی شاهد هجمه‌ای جدی درباره ورود مخدرهای جدید بودیم و حتی مردم با ما تماس می‌گرفتند و سوال می‌کردند می‌توانند دستمال معطر خریداری کنند یا خیر؟.

افشار ادامه داد: نگرانی‌هایی در این خصوص به وجود آمده است و اطلاع رسانی در سطح وسیع در رسانه ملی باعث تشویش اذهان مردم می‌شود و کنجکاوی برخی افراد به خصوص جوان‌ترها را تحریک می‌کند. اگر زمانی ماده مخدر جدیدی وارد شود و حتی در سطح یک استان تعمیم پیدا کند ما سریعا اطلاع رسانی می‌کنیم اما تا کنون گزارش جدی در باب NPSها نداشتیم. البته باید هشیار باشیم.

اشتراک گذاری instagram

 برچسب ها # خبرگزاری پانا
captcha