امروز: جمعه 24 اردیبهشت 1400 - 21:57 تبلیغات

انتخابات بی معنا نیست

انتخابات در تمام ۴٣ سال گذشته برای نظام جمهــــوری اســـلامی ایران و در جهت اثبات حقانیت آنچه در سال ۵٧ رخ داد به مثابه یک «آبرو» و عامل شـخصیت‌ســـاز بوده است.

عید است و ابروی همچون هلال دوست

امروزبه احتمال زیاد، آخرین روزماه مبارک رمضان است. روزی که غروب آن از میهمانسرای الهی خارج می‌شویم. روزی که از ضیافت و میهمانی خاص و ویژه خدای رئوف و مهربان باید خداحافظی کنیم. توصیه شده امروزهرگاه نشاط لازم وجود داشت، با ماه رمضان وداع کنیم، خداحافظی و وداعی جانانه، همچون وداع با دوست مهربانی که خیلی پربرکت و ایام آن ایام خیلی خوبی بود. ما در میهمانی‌ای هستیم که می‌خواهیم از آن خارج شویم.

ملاحظات حقوقی در باب شرایط اعلامی شورای نگهبان برای داوطلبان ریاست جمهوری

با توجه به پرسش‌های رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها درمورد شرایط اعلامی شورای محترم نگهبان به وزارت کشور برای داوطلبان تصدی مسند ریاست جمهوری و نیز استعلام رسمی وزیر محترم کشور، جهت پاسخگویی به انتظار عمومی در توضیح مبانی نظریه کارشناسی صادره از معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری که بخش‌هایی از آن روز گذشته در رسانه‌ها منتشر شد، لازم است ابعاد و مبانی ملاحظات ارائه شده از سوی معاونت حقوقی رئیس جمهوری در معرض نظر مردم، رسانه‌ها و حقوقدانان ایرانی قرار گیرد. موضوع این شرایط، ابتدا با درخواست مقامات ذی‌ربط وزارت کشور در جلسه روز دوشنبه گذشته (13/2/1400) مورد بررسی قرار گرفت و مشکلات عملی و ملاحظات مشترکی در تحلیل معاونت حقوقی و ...

چشم انداز دانشگاه در دوران پساکرونا

با تحولاتی که در پی فراگیری پاندمی کرونا رخ داد، آموزش‌های مجازی به شکل گسترده‌ای در دانشگاه‌های ایران و جهان رواج پیدا کرد، اگرچه نزدیک به یک دهه است که آموزش‌های مجازی در دانشگاه‌ها گسترش پیدا کرده و حتی در برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شیراز دانشکده آموزش‌های مجازی تأسیس شده بود، ولی با شیوع ویروس کووید۱۹ و تعطیلی کلاس‌های درس، تداوم آموزش در فضای مجازی نه به‌عنوان یک روش تکمیلی بلکه به‌عنوان یک بخش محوری در دانشگاه‌ها جریان یافت و به شیوه اصلی آموزش تبدیل شد.

ایرانِ 1424

طرح آمایش سرزمین که کشور از 50 سال قبل به‌دنبال آن بود، بالاخره بعد از حدود 6 سال کار مداوم در سکوت خبری نهایی شد و به تصویب شورای عالی آمایش سرزمین رسید و این سند بسیار مهم بزودی رونمایی خواهد شد.

ابررایانه سیمرغ؛ راهبردی برای نیل به توسعه پایدار

امروزه، جوامع بشری با دغدغه‌های جدی و نیازهای نوین مواجه هستند و مواجهه هوشمندانه با چالش‌های نوین، نیازمند پاسخ‌های نوین است؛ راهکارهای سنتی نتوانسته و نمی‌توانند برای غلبه بر این چالش‌ها یا برای پاسخگویی به نیازهای جوامع مورد استفاده قرار گیرند ؛ توسعه کاربردهای فناورانه نوین نظیر روباتیک، هوش مصنوعی و رایانش ابری با تمرکز بر همین مهم صورت می‌پذیرد.

لزوم اتحاد کشورهای عربی اسلامی و منطقه‌ای برای فلسطین

70 سال است جنایات و اقدامات ظالمانه صهیونیست‌ها علیه فلسطین ادامه دارد. در برهه‌های بسیاری درست مانند اتفاقات اخیر قدس و اخراج فلسطینی‌ها، طیف گسترده‌ای از کشورهای جهان بیانیه‌هایی علیه اسرائیل صادر کرده‌اند اما 90 درصد این اقدامات در حد حرف باقی مانده است.

تهدید همیشگی کرونا

امواج، رنگ‌ها و تبار ویروس کرونا اکنون با ادبیات و زندگی روزمره درآمیخته است. حالا صحبت از موج‌های جدیدی از فراگیر شدن ابتلا به بیماری است و موج چهارم تمام نشده، خبر از موج پنجم می‌رسد که احتمالاً با تبار دیگری از ویروس به اوج خواهد رسید.

سند به مثابه سند آینده

لایحه تشکیل آرشیو مدرن ایران با عنوان «سازمان اسناد ملی ایران» در سال 1349 در قالب قانون به تصویب رسید. هدف این قانون «جمع‌آوری و حفظ اسناد ملی ایران در سازمان واحد و فراهم آوردن شرایط و امکانات مناسب برای دسترسی عموم به این اسناد‌ و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌های اداری و استخدامی از طریق تمرکز پرونده‌های راکد وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و امحاء‌ اوراق زائد سازمانی» بود.

سیاست‌های مخرب در اقتصاد

دخالت سیاست در اقتصاد همیشه مخرب است. باید بدانیم کارآفرینان سودجو یا کسانی که به دنبال نفع شخصی خودشان هستند، در فقر و عقب‌ماندگی جامعه نقش کمی دارند، گروه‌های سیاسی متشکل که منافع گروهی خودشان را دنبال می‌کنند، بیشترین نقش را در فقر و عقب‌ماندگی جامعه دارند.

دیپلماسی هوشمند

دیپلماسی هوشمند و فعـــال به معنای فهم تحولات روابط بین‌الملل و تطبیق تحولات با توجه به خواسته‌های یک ملت اســــت.

افزایش امید اجتماعی در سایه واکسیناسیون

ظهور و شیوع ویروس ناشــــناخــــته کـــــرونا در جهــــان و ایــران انسان‌ها را در فضایی پرابهــــام قـــــرار داد. بیماری ناشناخته‌ای که با گذشت زمان دستخوش تغییرات و جهش‌های بسیار شده و انسان‌ها را با چالش‌های جدی‌تری مواجه می‌کرد، توانست بذر اضطراب و ناامیدی را در جامعه تکثیر کند.

ایران ما و انتخابات ۱۴۰۰

بدون تردید همزمانی انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ با دوره تحول سیاسی در عرصه بین‌الملل و همین‌طور تحولات جمعیتی کمی و کیفی در داخل ایران، آن را به انتخاباتی متفاوت تبدیل کرده است.

روزهایی که می‌آید

سفر دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در روزهای گذشته ماه مبارک رمضان در چارچوب دیپلماسی منطقه‌ای به چهار کشور قطر، عراق، کویت و سلطنت عمان و همچنین توجه ایران به موضوع‌ها و طرف‌های دیگر مهم منطقه، گویای اهتمام ایران به پیشبرد همکاری‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

یک قرن در کنار مردم

8 مه مصادف با 18 اردیبهشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است. امسال نهاد دوست داشتنی هلال احمر 99 ساله می‌شود، 99 سالی که گاه سخت و تلخ گذشت و گاه شیرین و دلنشین. زمانی که مأموریتم در جمعیت هلال‌ احمر آغاز شد در ابتدای یک بحران بودیم؛ بیماری کرونا بسرعت همه‌گیر شد و عزم و تلاشی جدی را برای مقابله می‌طلبید.

همه عناوین بخش یادداشت