امروز: دوشنبه 4 بهمن 1400 - 17:58 تبلیغات

اسکووچیچ و بحران مشروعیت

تیم ملی در مقدماتی جام جهانی با پنج برد و یک تساوی نتایج درخشانی گرفته و پنجشنبه می‌تواند صعودش را قطعی کند، با این حال اسکوچیچ هنوز در تلاش برای جلب افکار عمومی است.

نگاهی به دستاوردهای نشست هم‌اندیشی مدیران سازمان سینمایی و صدا و سیما

«سیما فیلم» به عنوان یک نهاد مشترک میان صدا و سیما و سازمان سینمایی در تاریخ سینمای ایران پس از انقلاب نقش موثری داشته است. با یک نگاه گذرا به اسامی فیلم‌های ساخته شده در سیما فیلم در دهه‌های قبل اسامی چون «سفر به چزابه» ، «بازمانده» ، «ولایت عشق» و ... به ذهن می‌آید که همگی آثار به یادماندنی و تاثیرگذاری بودند و از لحاظ کیفی فیلم‌های تراز اولی در سینمای ایران محسوب می‌شوند.

مستندی واقع گرا و هشداردهنده

کتایون جهانگیری با سابقه ساخت فیلم های مستندی چون: «فریاد شد آواز» ، «قطار مسیر 60» ، «شکارچی» و ... این بار به عنوان پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده، به‌سراغ ساخت فیلم مستندی به نام «زیر این چتر باران می‌بارد»، رفته است تا موضوع بسیار مهم و نقشمند و تاثیر گذار در زندگی اقشار وسیعی از جامعه ی ما یعنی «بیمه ، درمان و تامین اجتماعی» را دستمایه کارخود قرار دهد.موضوعی که به گونه غیر مستقیم به یک جمعیت نزدیک به 50 میلیون نفری از افراد جامعه ما مربوط می‌شود.

سود در قرض دادن است

وضع قانون جدید توسط فیفا در خصوص انتقال قرضی  بازیکنان بهانه‌ای است برای پرداختن به موضوع فوتبالیست‌های جوان؛ موضوعی که در فوتبال ایران محلی از اعراب ندارد و باشگاه‌ها برایش ارزشی قائل نیستند. ابتدا به این نکته توجه کنیم که چرا باشگاه‌ها، از قرارداد قرضی استفاده می‌کنند؟

تیر خلاص

شهاب عزیزی خادم که این روزها به محض شنیدن نام امیر اسکندری فرار می‌کند، در روزهای اخیر گفته حذف سرخابی‌ها نتیجه مدیریت مهدی تاج بود و رئیس سابق فدراسیون هم گفته حرف‌های رئیس جدید را زیاد جدی نگیرید!

شرحی بر مصوبه «انتخاب و انتصاب مدیران مدارس»

کارآمدی، یکی از ویژگی‌های ماهوی هر مصوبه‌ای است و این موضوع در عرصه عمل و اجرا جلوه خواهد داشت. برای تسهیل تحقّق کارآمدی مصوبات، یکی از روش‌ها، اشاعه آن‌هاست. اشاعه مصوباتِ مراجع قانون‌گذار و سیاست‌گذار در چگونگی اجرای آن‌ها بسیار مفید و مؤثر است. آشنایی ذی‌نفعان از مصوباتِ مرتبط با جایگاه شغلی‌شان، یکی از روش‌های اشاعه هر مصوبه‌ای می‌تواند باشد که در نهایت به کارآمدی بیشتر منجر خواهد شد و تشریح مصوبات در مسیرهای علمی و فنی، یکی از روش‌های اشاعه آ‌ن‌هاست.

توسعه همکاری با همسایه شمالی

کشورهای مهم دنیا و بازیگران اصلی سیاست در صحنه‌های بین‌الملل همیشه نقش اول را به همسایگان می‌دادند. به دلیل آن‌که مسائل ژئوپلتیک و نزدیکی‌های جغرافیایی، حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی همسایگان بر رفتار هر کشوری تاثیر می‌گذارد.

ورزشگاه‌ها نیازمند تحول در مهندسی

به بهانه بازگشت دوباره تماشاگران به ورزشگاه‌ها (طبق تأکید ریاست جمهوری) لازم است بحثی پیش کشیده شود که در راستای افزایش تماشاگران فوتبال و متعاقب آن درآمدزایی باشگاه‌ها اثر بسیار شگرفی خواهد گذاشت. گرچه تأکید شده در قدم اول تعداد محدودی از تماشاگران به ورزشگاه‌ها بروند اما در درازمدت و با عادی شدن شرایط و عبور از بحران کرونا، لیگ برتر فوتبال ایران باید به سمت میزبانی از تماشاگران بیشتر حرکت کرده و بار دیگر به همان شکل و شمایل سابق به فعالیت خود ادامه دهد، چرا که این حضور از لحاظ اقتصادی می‌تواند حیات باشگاه‌ها را نیز تأمین کند.

ارکان خنثی‌سازی تحریم‌ها

موضوع «خنثی‌سازی تحریم‌ها» در قیاس با مسئله «رفع تحریم‌ها» ازجمله مباحثی است که همواره مورد تأکید و تصریح رهبر حکیم انقلاب قرار داشته است.

«چارسو»؛ سیمای یک فضای جشنواره‌ای

خانه جشنواره برای اصحاب رسانه در فاصله 15 روز مانده به جشنواره مشخص شد. بر خلاف این که اکثریت افراد گمان می‌کردند مانند سال گذشته «برج میلاد» به عنوان محل اصلی برگزاری جشنواره انتخاب شود اما پردیس سینمایی «چهارسو» به عنوان خانه چهلمین جشنواره فجر انتخاب شد.

طراحی لباس، اصول و جایگاه آن در صنعت سینمای ایران

تهران (پانا) - طراحی لباس یکی از ارکان اصلی در صنعت فیلم‌سازی است. طراحان لباس سبب حس‌گیری بهتر بازیگران و ارتباط بهتر آن‌ها با شرایط و شخصیت‌ها می‌شوند. به بیان دیگر آن‌ها سبب هویت‌بخشی به داستان می‌شوند.

همه عناوین بخش یادداشت