امروز: سه شنبه 7 تیر 1401 - 20:33 تبلیغات

تاملی در عرضه‌های اولیه

از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون ۸ شرکت در بورس تهران یا فرابورس ایران عرضه اولیه شده‌اند که این عرضه‌ها به شیوه‌های متعدد، شامل روش ثبت سفارش، حراج و گشایش صورت گرفته‌اند. در روش ثبت‌ سفارش، عموم سرمایه‌گذاران امکان مشارکت در عرضه را داشته و در روش‌های حراج و گشایش، صرفا صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و مشترک اجازه مشارکت در عرضه اولیه را داشته‌اند.

توجه به صدور پروانه ساخت و نمایش در دولت سیزدهم

تغییر دولت‌ها همیشه روی سیاست‌گذاری‌های فرهنگی و هنری مؤثر است. دولت سیزدهم نزدیک به یک سال است که سکان امور سینمایی و فرهنگی را در دست دارد و کوشیده از پس بحران‌های مختلف در حوزه فرهنگ به‌ویژه سینما برآید.

چهره واقعی آمریکای مدعی حمایت از حقوق بشر

اگر جامعه بشری با جنایت‌ها و خیانت‌های آمریکای جهان‌خوار آشنا بشود، ادعای حمایت از حقوق بشر او رنگ می‌بازد و جامعه جهانی باور می‌کند که تمام حرف‌های او در این موضوع دروغ است.

صورت‌مساله‌ را پاک نکنیم!

بها دادن به سینمای کودک و نوجوان، یکی از راهکارهای هوشمندانه و امتحان‌پس داده سینمای ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و هنوز هم از چنین جایگاهی برخوردار است.

ساخت فیلم برای پرده نقره‌ای به‌جای قفسه‌های آرشیو

برای یک فیلمساز هیچ چیز مهمتر از این نیست که فیلمش اکران شود. اصلا برای او اکران فیلم غایت منظور است. در واقع همه مرارت‌ها و مصایب این کار را برای آن ارتزاق روحی جان افزا انجام می‌دهد. اینکه فیلمش توسط مردم دیده و قضاوت شود حلقه آخر اتفاق بزرگی است که برای آن لحظه شماری کرده است.

پیش به سوی بانکداری متعارف

امکان نظام‌‌‌سازی در بانکداری و پذیرش تفاوت بهره (طبیعی) با ربا در نظام مالی کشور به‌‌‌عنوان پیش‌‌‌فرض‌‌‌های اول و دوم در اصلاح قانون عملیات بانکی بدون‌‌‌ربا هستند که پیش از این مورد بررسی قرار گرفتند و ماحصل آن، فقدان سازوکار لازم در مبانی بانکداری بدون‌‌‌ربای موجود برای پیوند اجزای مختلف نهادهای بانک با بازار پول، بازار سرمایه و سایر نهادها به‌‌‌ویژه اقتصاد کلان و فقدان متغیر مهم و تعادل‌بخش بهره در نظام مالی کنونی برای برپا کردن بانکداری اسلامی بود.

توسعه ناتو، مشکل اصلی بحران اوکراین است

تهران (پانا) - مسئله‌شناسی رهبر انقلاب در موضوع جنگ اوکراین و معرفی کردن گسترش ناتو به عنوان عامل اصلی در این بحران یکی از محورهای دیدار ‌قاسم ژومارت توکایف رئیس‌جمهور قزاقستان با حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای بود.

حقوق مالکیت؛ حلقه مفقوده اقتصاد

همواره در طول تاریخ برخی کشورها و اقتصادها توانسته‌اند عملکرد مطلوب‌تری نسبت به سایر دولت‌ها و حکومت‌ها داشته باشند. به‌عنوان نمونه امپراتوری روم، دوران طلایی اسلام (بین قرن ۸ تا ۱۳ میلادی) رنسانس اروپا (حد فاصل قرون ۱۴ تا ۱۷) و در دوره معاصر برخی کشورهای اروپایی، ببرهای جنوب شرق آسیا، ژاپن، آمریکا و... نمونه‌های بارز کسب موفقیت در حوزه اقتصاد هستند. بی‌تردید عوامل متعددی همچون رشد سرمایه‌های مادی، فیزیکی و انسانی، ارتقای تکنولوژی، دانش فنی و رشد تجارت و... بر رشد اقتصادی این‌گونه کشورها موثر بوده‌اند.

«عین» عدالت

نوع نگاه، همت، انگیزه و اراده‌ای که این روزها در سطح مدیریت عالی و بدنه وزارت آموزش و پرورش وجود دارد، امیدها را برای جاری شدن عدالت در رگ و ریشه نظام آموزشی کشور افزایش داده است.

شهیدی که خار چشم دشمنان اسلام بود

‌شهید مظلوم سید محمد بهشتی، فراتر از معماری قوه قضائیه، پایه‌گذار بنیانی برای احقاق عدالت در نظام جمهوری اسلامی ایران است. نقش بی‌بدیل این شهید پراندیشه در تدوین قانون اساسی و پا گرفتن قوه قضائیه مستقل، انکار ناشدنی است. 

سکوی دیجیتالی جهش معدنی

توسعه استفاده از هوش مصنوعی در نسل چهارم انقلاب صنعتی در همه حوزه‌ها از جمله معدن و صنایع معدنی تحول اساسی ایجاد کرده؛ ولیکن ایران با خوش‌بینی در نسل دوم باقی مانده است و با توجه به ذخایر معدنی شناخته‌شده روباز (در اکتشاف عقب ماندگی وجود دارد) ضرورت جهش از نسل۲ به نسل۴ برای قرار گرفتن در کنار کشورهای معدنی پیشرفته وجود دارد.

«عزت الله انتظامی» اعتباری که هزینه شد

عزت‌الله انتظامی در حالی به درستی به آقای بازیگر مشهور شده است که جدای از حضور در بیش از ۱۲۰ اثر ابعاد مختلف دیگر شخصیتی و حرفه‌ای او در سایه این لقب کمتر دیده شده است.

همه عناوین بخش یادداشت