امروز: شنبه 1 آبان 1400 - 02:34 تبلیغات

زندگی در هوای هنر و آموختن از منش بزرگان

تئاتر و اساساً هنر، مجالی برای ایجاد تفکر است در فرد و در جامعه؛ و دنبال‌کردن این مسیر به‌درستی، می‌تواند دیدگاه ما را شکل دهد؛ پس رسالت اجتماعی بزرگی به‌ گردن هر حوزه از هنر و هنرمند است.

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراکندن امید، موضوعی است که رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاکید کردند. رهبری در ابلاغیه مامور کردن جناب آقای ضرغامی برای دوره دوم پنج‌ساله ریاست سازمان صداوسیما هم بر چهار مؤلفه دین، اخلاق،‌ امید و آگاهی تاکید داشتند.

پاداش جشن میلاد پیامبر از منظر اهل سنت

بزرگداشت میلاد رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) از آن جهت حائز اهمیت است که به نوعی بیان کننده‌ شکرگزاری نعمت خلقت حضرت و به تبع آن هدایت شدن بندگان خدا به جانب سعادت ابدی است. باید بیان کرد که شیعیان و اهل سنت در برگزاری بزرگداشت پیامبر اتحاد دارند و این در حالی است که وهابیت با بدعت خواندن اصل برگزاری مراسمی به مناسبت ولادت، این عمل را حرام می‌شمرند.

سه اولویت اصلی بورس

در رابطه با اولویت‌های رئیس جدید سازمان بورس نکات قابل توجه و مؤثری در جهت بهبود وضعیت بازار از جهات مختلف وجود دارد که البته تأمین خواسته کل فعالان بازار امکان‌پذیر نیست و در این زمینه اختلاف نظر هم وجود دارد.

توسعه نرم‌افزارهای معاملاتی

نخستین موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که چانه‌زنی و تصویب مسائل کلانی که در مسیر تصویب بودجه پیش روی بازار سرمایه قرار دارد، با نزدیک شدن به فصل بودجه از نظر پنهان نماند.

هیجان مقابله با واکسیناسیون

این روز‌ها در مورد واکسیناسیون اختلاف نظرهایی بین افراد، متخصص وغیرمتخصص وجود دارد.البته آنچه مورد نظر است رفتارهای متفاوت در برابر واکسیناسیون به «هیجانات» فردی شامل شادی، غم، ترس و خشم است. در شرایط حاضر که کرونا بر جامعه ما سایه انداخته بیشترین هیجانی که در بین افراد خودنمایی می‌کند، ترس است.

زمان‌شناسی در بازسازی سرمایه اجتماعی

سرمایه اجتماعی یک اصل بسیار مهم و تأثیرگذار در حوزه اجتماعی محسوب می‌شود که باید در طول زمان به سمت بهبود حرکت کند. به عبارتی باید اقدامات و سیاست‌های اجرایی در جهت تقویت و نه تضعیف آن تبیین شود.

لیگ برتر؛ بازار پررونق برای فوتبال ملی

بیست و یکمین دوره لیگ برتر فوتبال از امروز آغاز می‌شود و 16 تیم حاضر در مسابقات، فصل دیگری از حیات و فعالیت خود را برای قهرمانی، بقا و یا حتی پدیده بودن در فوتبال ایران ورق خواهند زد.

موج ششم، دور یا نزدیک

پیک پنجم کرونا در کشور سیر نزولی به خود گرفته است. آخرین آمارهای منتشرشده از سوی وزارت بهداشت و درمان نشان می‌دهد دیروز بیش از ۱۱هزار نفر از شهروندان ایرانی به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این آمار در مقایسه با روزهای ابتدایی پیک پنجم کاهش‌یافته است. به‌سختی می‌توان فراموش کرد در روزهایی مانند ۱۸شهریور گذشته حدود ۳۷هزار نفر مبتلابه کرونا در کشورمان شناسایی می‌شد.

ظرفیت‌های ونزوئلا به عنوان کشوری مهم

ونزوئلا و آمریکای‌لاتین که آمریکایی‌ها اصطلاحا آن را حیاط‌خلوت خود می‌دانند، در زمره کشورهای پیشرو در مسیر مقاومت مقابل امپریالیسم آمریکاست و این یکی از مولفه‌هایی است که ونزوئلا و کشورهای همسو با آن از جمله نیکاراگوئه و کوبا را به کشورهای متناسب با زمینه‌های حضور ایران در آمریکای‌لاتین تبدیل کرده‌است.

پیامدهای ضعف فرهنگ در آکادمی

در برهه‌هایی از تاریخ معاصر ما «فرهنگ» کمتر دیده شد و نفوذ غرب باعث حاکمیت نوعی فرهنگ آشوبناک در سطح ملی شد که کمتر نشانی از فرهنگ غنی اسلامی دارد.

راه تعامل دولت و نخبگان

ارتباط «دولت» با «نخبگان» یا به تعبیری تعامل «اهالی سیاست» با «اهالی آکادمی» همواره از موضوعات قابل تأمل بوده است؛ اینکه اساساً یک دولت چه نیازی به نخبگان دارد؟ ضرورت این تعامل از چه رو است؟ برقراری این تعامل نیازمند چه ساز و کارهایی است؟ و موانع برقراری این ارتباط چیست؟ از جمله پرسش‎هایی است که در بحث نسبت میان دولت و نخبگان مطرح می‎شود.

اصالت موسیقی اقوام و سازهای غربی

موسیقی در اقوام به آن شکلی که در زندگی شهری است مفهومی ندارد. بلکه بخشی از زندگی و رفتار قومیتی آنها محسوب می‌شود. آنجایی که شاد هستند و یا غمگینند آیین خاصی دارند و برای آن موسیقی اجرا می‌کنند.

همه عناوین بخش یادداشت