• تاریخ انتشار: 23 دی 1396 - 13:36
  • سرویس: سینما و تئاتر
​شیعه: فیلمسازی ورزشی طبق ظرفیت هایش پیش نرفته است

در نشست خبری جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی عنوان شد؛

​شیعه: فیلمسازی ورزشی طبق ظرفیت هایش پیش نرفته است

تهران (پانا) – مدیر شبکه ورزش سیما معتقد است؛ حوزه فیلمسازی ورزشی علیرغم این که ‌در‌سایر کشورها پر رونق است به خاطر نگاه اشتباه مدیران طبق ظرفیت هایش در‌ایران پیش نرفته است.


نشست خبری یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی صبح امروز-شنبه ۲۳ دی-در کمیته ملی المپیک برگزار شد.  
احسان شیعه مدیر شبکه ورزش و رییس جشنواره در ابتدای این جلسه گفت: یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی از شهریور ماه امسال کلید خورد و مخاطبان در رشته های فیلم، ‌برنامه تلویزیونی و عکس می توانستند شرکت کنند. مهلت ارسال اثر به دبیرخانه تا اواخر آبان ماه بود که به‌دلیل استقبال مخاطبان این مهلت تا ۵ آذر ماه تمدید شد. خوشبختانه رشد خوبی را هم نسبت به سال های گذشته شاهد بودیم. 
وی افزود: از‌دلایل اهمیت این جشنواره نسبت به سایر جشنواره های تخصصی باید به تخصصی بودن آن که فیلمسازی ورزشی به عنوان یک ژانر شناخته شده سینمایی در‌دنیا مطرح است، اشاره کرد. 
شیعه ادامه داد: در حوزه برنامه سازی تلویزیونی نیز شرایط همین طور است. امروزه شرکت های سخت افرازی تجهیزات خود را برای پوشش مسابقات ورزشی آماده می کنند.
وی خاطر نشان کرد: ایران جز ۱۶ کشوری است که جشنواره فیلم های ورزشی را به صورت منطقه ای برگزار می کند و برگزیدگان این جشنواره‌ به جشنواره فیلم های ورزشی میلان ایتالیا می روند و در میدانی جهانی تر داوری می شوند. سومین ویژگی منحصر به فرد جشنواره، عدم حمایت دولتی از آن است.علت حمایت شبکه ورزش از‌این جشنواره‌نیز همین است. احساس کردیم اگر به عنوان یک حامی جدی پشتیبان جشنواره نباشیم، خطر تعطیلی آن وجود دارد. بدین ترتیب از امشب تا اختتامیه ویژه برنامه زنده «سینماورزش» از شبکه ورزش اخبار و رویدادهای جشنواره را پوشش می دهد.اجرای این برنامه را رامین راستاد برعهده دارد. 
وی ادامه‌ داد: در‌تعطیلات نوروز نیز ویژه برنامه ای برای پخش فیلم‌های برگزیده با حضور صاحبان آثار را در کنداکتور قر ار می دهیم. حوزه فیلمسازی ورزشی علیرغم این که ‌در‌سایر کشورها پر رونق است به خاطر نگاه اشتباه مدیران طبق ظرفیت هایش در‌ایران پیش نرفته است.
وی همچنین از حضور پررنگ کشور ترکیه در‌این رویداد خبر داد. 
مجتبی علوی دبیر  جشنواره فیلم های ورزشی در ادامه داد عنوان کرد: دو مقوله‌محبوب سینما و ورزش‌در این جشنواره پیوند می‌خورند. تعداد نهادهای حامی بی شمار است اما یک قران کمک به ما نشده است. البته گزارش چند وقت پیش بخش خبری ۲۰:۳۰ درباره برگزاری جشنواره های متعدد بیهوده به ما ضربه زد. در حالی که جشنواره فیلم های ورزشی تخصصی و زیر نظر فدراسیون فیکس است. ۱۱۶ کشور دنیا عضو این فدراسیون هستند. ایران از سال ۸۱ به عضویت آن درآمده و اگر سال گذشته به این فدراسیون اثر نمی فرستادیم ممکن بود برای هفت سال حذف شویم. اما خوشبختانه امسال دو فیلم «آر یو والیبال» و «گزارشگر» رتبه اول را از ایران در فدراسیون از آن خود کردند.
وی با بیان این که امسال ۶۹۳ فیلم در جشنواره شرکت دارند، افزود: تاسف می خورم که فرهنگ بعد از چهل سال از انقلاب فقط لقلقه زبان است و حتی مدیران بعد از دو ماه پیگیری مستمر دبیرخانه، وقت مذاکره به ما نمی دادند. وزیر محترم ورزش و جوانان علیرغم نامه های زیاد ما، دو سال است هنوز یک‌پیام برای کتاب جشنواره ننوشته اند.
علوی خاطر نشان کرد: در یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی دو بزرگداشت برای داریوش ارجمند که عضو فدراسیون کشتی پهلوانی هستند و یونس علی شیری عکاس پیشکسوت ورزشی برگزار می شود. 
وی عنوان کرد: از ۶۹۳ فیلم جشنواره، بیش از ۴۰۰ فیلم از آسیا شرکت دارند. همچنین بخش عکس هم امسال به جشنواره اضافه شده است. ۸۹ فیلم در بخش رقابتی حضور دارد. 10 سینمایی و 10 فیلم بلند، 9 برنامه تلویزیونی، ۷ تیزر، ۱۵ انیمیشن از مجموع کشورها ۱۲ کشور که از میان 23 کشور متقاضی انتخاب شده اند، در جشنواره شرکت کرده اند. ۵ بخش المپیک، پاراالمپیک،سبک زندگی فعال، مبارزه با مواد مخدر و ورزش همگانی بخش های ویژه جشنواره هستند. 
 
محمد مختاری دبیر بخش عکس جشنواره نیز در این جلسه عنوان کرد: عکاسان ورزشی پیش از این کمتر مورد حمایت جشنواره ها بودند اما با اضافه شدن بخش عکس به جشنواره یازدهم فیلم های ورزشی و حمایت های شبکه ورزش یقین داریم محفل ارزشمندی در این حوزه برگزار خواهد شد. 
وی افزود: از ۴۴ کشور امسال آثار بدیع و متنوعی به جشنواره ارسال شد که می تواند از توفیقات برجام هم باشد. ۳۶۷ عکاس از عکاسان طراز اول با ۱۸۰۰ عکس توسط یک داور خارجی و ۴ داور ایرانی در جشنواره ارزیابی شده اند. به دلیل استقبال زیاد، فراخوان جشنواره ‌دو بار تمدید شد و تا ششم آذر ماه ادامه یافت. در این دوره از جشنواره از هنرمند فقید علیرضا سلطانی شاد و  آقای تبریزی تجلیل خواهد شد. 

اشتراک گذاری instagram

 برچسب ها # خبرگزاری پانا
captcha