• تاریخ انتشار: 23 دی 1396 - 12:47
  • سرویس: اقتصادی - نفت و انرژی
پیش‌بینی رشد ۱۰ درصدی قیمت نفت

خطیبی خبر داد:

پیش‌بینی رشد ۱۰ درصدی قیمت نفت

تهران (پانا) - نماینده سابق ایران در اوپک از پیش‌بینی رشد ۱۰ درصدی قیمت نفت درسال پیش روی میلادی خبر داد.


محمدعلی خطیبی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به نزدیکی قیمت نفت به دامنه ۷۰ دلار در هر بشکه افزود: این رشد قیمتی متاثر از عوامل مختلف منجمله تمدید توافق کاهش تولید، مدیریت مناسب عرضه، وقوع سرمای بی‌سابقه در دنیا، افزایش قیمت طلا، چشم انداز روبه رشد اقتصادی کشورهای صنعتی و موارد مشابه دیگر بوده است.

وی با بیان اینکه چشم انداز و رشد اقتصادی کشورهای صنعتی نوید بخش تقاضای بالای نفت در جهان است، اظهارداشت: بدون شک افزایش تقاضای نفت اثرات مثبتی در این حوزه برجا خواهد گذاشت.

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: امسال بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته تقاضای نفت حداقل1.5 میلیون بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد.

وی همچنین در مورد افزایش تقاضای نفت به رادیو اقتصاد افزود: رشد اقتصادی بالا در هر کشوری انرژی زیادی را طلب می‌کند که بخش عمده‌ای از این انرژی را «نفت» تشکیل می‌دهد.

خطیبی اظهارداشت: افزایش تقاضای نفت متاثر از رشد بالای اقتصادی در کشورهای مصرف کننده بزرگ نفت به بهبود قیمت‌ها در این بازار کمک خواهد کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به حکمفرمایی سرمایه شدید بر کشورهای غربی وحتی ممالک آسیایی مانند چین گفت: این سرمای بی‌سابقه سبب برداشت از ذخیره سازی‌ها شده و از حیث روانی به تقویت قیمت نفت کمک می‌کند.

 نماینده سابق ایران در اوپک افزود: کاهش تولید نفت ضرر و زیان کشورهای صاحب نفت را به دنبال ندارد بلکه موجب افزایش درآمدزایی این کشور‌ها خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا حادثه تلخ آتش سوزی نفتکش ایرانی در آب‌های چین به لحاظ روانی روی قیمت نفت تاثیرگذار بوده است، یادآورشد: خیر، چون محموله این کشتی به حدی نبوده که بتواند بازار نفت را تحت تاثیر قرار دهد.

 

اشتراک گذاری instagram

 برچسب ها # خبرگزاری پانا
captcha