• تاریخ انتشار: 23 دی 1396 - 10:02
  • سرویس: فرهنگی و هنری - سینما و تئاتر
معرفي يكي از آثار راه يافته به بخش بين‌الملل جشنواره تئاتر فجر

معرفي يكي از آثار راه يافته به بخش بين‌الملل جشنواره تئاتر فجر

تهران (پانا) - نمايش «تنهايي پرهياهو» توليد مشترك ايران و فرانسه به كارگرداني افشین غفاریان در سي‌و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر حضور دارد.


به گزارش روابط عمومي جشنواره تئاتر فجر، این نمایش برداشتی آزاد از رمانی با همین نام از بهومیل هرابال است. روایت آخرین مردی است که آخرین کتاب را در دست دارد. روایت عشق مثلثی است بین انسان، کتاب و یک ماشین پاپکورن. روابط این سه تمام صحنه نمایش را مملؤ می‌کند از کنش ها و تنش های انسانِ به قولی مدرن، در برابر خدای خود ساخته خویش یعنی ماشین در عصر حاضر. غفاريان اين نمايش را در سال 92 توليد كرد.
افشین غفاريان در دوره دانشجویی‌اش در رشته ی بازیگری با رقص معاصر آشنا شد. اشتیاق به اين هنر مجب شد او در سال ۱۳۸۵ به همراه  دوستان خود گروهی زیر زمینی تشکیل دهند و به تمرین رقص – تئاتر بپردازند. او در کار خود از کارگردان لهستانی «یرژی گروتفسکی» بسیار الهام گرفت. در سال ۱۳۸۶ اجرایی از « مده آ » به دور از فضاهای معمول نمایشی، در بیابانی اجرا کردند. غفاريان در همان سال در نمایش « لمنوس » به کارگردانی «رائول والس»  بازی کرد و با این کار مشترک (ایران و مکزیک)  در جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تهران حضور یافت. 
او براي اجرای این نمایش در جشنواره «مولهایم» روانه آلمان شد، سفری که منجر به زندگی وی در فرانسه گردید و در مرکز ملی رقص فرانسه به عنوان دانشجو پذیرفته شد.
او در سال ۱۳۸۹، کمپانی « رفورمنـس » را در فرانسه برای ادامه ی ماجراجویی اش در هنر  بنا نهاد و پژوهشی را در رقص و تئاتر و شیوه های بیان فراموش شده در آن که  شامل حافظه ی بدن و چگونگی انتقال آن در رقص و تئاتر است، آغاز كرد.  در اول آبان ۱۳۸۹ و درست یک سال بعد از تاریخ رسیدنش به فرانسه، نمایش «فریـاد» را در پاریس به روی صحنه برد که با استقبال تماشاگران  روبرو شد.
 
وی از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ با اجراهای  متفاوتی در چندین جشنواره ی رقص در فرانسه شرکت کرد و با اساتیدی چون «آندی دوگرت» و «توماس لبرن»  به عنوان رقصنده – بازیگر همکاری نمود و همچنین  مدتی  در کارگاه های آموزشی زیر نظر اساتیدی چون «یوجینیو باربا» و «مردیت مونک» به تحصیل پرداخت.
 
نمايش «تنهايي پرهياهو» كه به بخش بين‌الملل اين دوره از جشنواره، به مديريت آروند دشت‌آراي، راه يافته است، 29 و 30 دي‌ماه ساعت 18 در سالن استاد سمندريان تماشاخانه ايرانشهر به صحنه مي‌رود. 
سي‌وششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر،‌به دبيري فرهاد مهندس‌پور از 28 دي‌ماه تا 9 بهمن‌ماه برگزار مي‌شود.

اشتراک گذاری instagram

 برچسب ها # خبرگزاری پانا
captcha