• تاریخ انتشار: 22 دی 1396 - 15:33
  • سرویس: سیاسی - سایر حوزه ها
جمعه خبر؛ از واکنش مقامات به ناآرامی ها تا گذشت یک سال از فقدان آیت الله

جمعه خبر؛ از واکنش مقامات به ناآرامی ها تا گذشت یک سال از فقدان آیت الله

تهران (پانا) - فضاي سیاسی در کشور به واسطه آنچه مقام‌ها، شخصيت‌ها و احزاب و گروه‌های مختلف داخل كشور انجام مي‌دهند و البته بر اساس آنچه در جهان هر روز شاهد آن هستیم، دستخوش تغییر است. آنچه در طول یک هفته در عرصه سیاست روی می‌دهد، گاه چنان پرشتاب مسیر را می‌پیماید که فرصت را برای تأمل و تفکر از اهل فن و مخاطبان اصلی سیاست می‌گیرد. مرور مهم‌ترین رویدادهای هفته بهانه‌ای است تا با نگاهی گذرا به روزهای گذشته بتوانیم برای روزهای پیش رو مهیا شویم.


خبرگزاری پانا با چنین رویکردی گزارشی از ده رویداد مهم سیاسی کشور برای هر هفته در پیش روی مخاطبان قرار خواهد داد.

هفته گذشته، 16 تا 22 دی ماه، را شاید بتوان یکی از مهم ترین هفته ها در تحولات و جریان های سیاسی داخلی دانست. اعتراضات مردم به برخی مشکلات اقتصادی در داخل کشور تا دخالت های بیگانگان و مواضع مقامات کشورمان بخشي از آن چیزی است که در تحولات هفته گذشته مرور خواهیم کرد

بازشدن دوباره پرونده هاشمی در شورای عالی امنیت ملی

درگذشت رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام از همان ابتدا تا کنون با حرف و حدیث های بسیاری همراه بود به طوریک ه شورای عالی امنیت ملی را بر آن داشت تا به بررسی این پرونده به صورت محرمانه بپردازد اما همین چند وقت پیش بود که فرزندان آیت الله هاشمی خبر از بسته شدن پرونده در این شورا و ارائه گزارش نهایی به رئیس شورای عالی امنیت ملی( حسن روحانی) دادند.

اما یاسر هاشمی رفسنجانی، کوچکترین فرزند آیت الله هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری پانا  خبر از پذيرفته نشدن گزارش شورای عالی امنیت ملی از سوي رئیس جمهور و بازگشت این گزارش به شورا را داد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: من بعید می‌دانم که رئیس‌جمهوری به بند خاصی از گزارش ایراد گرفته باشد، مطابق شنیده‌هایم کل محتوای گزارش را قبول نکرده است؛ شاید به این دلیل که احساس می‌کند لازم است بررسی‌های بیشتری انجام شود.

یاسر هاشمی همچنین خبر از ممنوع الخروجی دوباره پنج عضو خانواده آیت الله هاشمی می دهد و بر عدم اطلاع افراد ممنوع الخروج شده از دلیل این اقدام خبر داد.

برگزاری اولین کنگره آیت الله هاشمی

نوزدهم دی ماه هرساله در ایران اسلامی مصادف است با قیام خونین مردم قم، اما سال گذشته درگذشت رفیق و همراه و همدل و همرزم رهبری معظم انقلاب اسلامی و بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی نیز به مناسبت‌هاي این روز اضافه شده است.

بعد از ظهر نوزدهم دی ماه سال 95 بود که هاشمی «بیرون کشید از این ورطه رخت خویش » و به بهشتی و سایر دوستانش پیوست.

در سال جاری نخستین کنگره بزرگداشت مقام هاشمی در محل سالن اجلاس سران با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوري، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوري، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان و معاون رئیس جهوري و... به همراه حجت الاسلام  سید حسن خمینی، یادگار امام راحل برگزار شد اما نکته ای که بیش از هرچیز دیگر در این مراسم خودنمایی می کرد، غیبت محسوس حسن روحانی بود.

جمع کثیری از کارشناسان انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهوری از سوی مردم در سال 92 را با حمایت هاشمی و رئیس ممنوع التصویر دولت اصلاحات  در  ارتباط مستقیم می دانند و این غیبت آقای رئیس جمهور مسئله ای نبود که از چشم رسانه ها پنهان بماند.

رد پای «صدام»

ناآرامی های اخیر کشور از مشهد و به بهانه گرانی و به منظور تخریب دولت روحانی آغاز شد اما در اندک زمانی با موج سواری نیروهای ضد انقلاب به دیگر شهرهای کشور تسری پیدا کرد و با تغییر جهتی واضح تر کل نظام را هدف گرفت. البته مردم در مدت كوتاهي صف خود را با آشوبگران و سوءاستفاده‌کنندگان جدا کردند. محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام کشورمان در اظهارنظری اعلام کرد که اعضا خانواده «صدام» دیکتاتور معدوم عراق در پشت پرده ناآرامی های اخیر کشور قرار دارند.

وی در تشریح نظر خود چنین گفت: چند ماه پیش در اربیل جلسه‌ای توسط رئیس میز ایران در سی‌آی‌ای و رئیس دفتر پسر صدام و برادر زن صدام با نماینده‌ای از عربستانی‌ها و نماینده منافقین تشکیل شد. آن‌ها تاریخ عملیات را اواخر آذرماه در نظر گرفتند که با استفاده از فضای مجازی کارشان را شروع کنند و تا بهمن به زعم خود کار نظام را تمام کنند. اسم پروژه را استراتژی همگرایی نتیجه بخش گذاشتند.

رضایی ادامه داد: این هماهنگی‌ها انجام شد وفکر می‌کردند در مرحله اول شهرهای ایران را از کنترل نظام خارج می‌کنند. بعد از آن می‌خواستند اسلحه وارد کشور کنند که با به جای گذاشتن کشته‌ها بتوانند تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کنند. از آن طرف هم منافقین وارد کشور شوند و با کمک خواستن از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها، امنیت کشور ما را به هم بزنند.

این اظهارات  با واکنش مقامات اربیل عراق مواجه شد و مقامات این کشور ضمن درخواست توضیح رسمی در خصوص اظهارات رضايي خواستار ارائه مدارک مستند و مستدل در این خصوص شدند.

 سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران، نيز در حاشیه آيين اختتامیه جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری ابوذر و بزرگداشت روز بسیج رسانه باردیگر بر حضور و نقش آفرینی خانواده صدام در خصوص ناآرامی های اخیر کشور تاکید کرد.

واکنش روحانی به فیلتر تلگرام؛ با یک خطا، کارخانه را نمی بندند!

چندی پیش از ایجاد ناآرامی ها در کشور، حسن روحانی در مراسم رونمایی از منشور حقوق شهروندی وعده داد دست وزیر ارتباطاتش هرگز روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت اما با اوج گیری ناآرامی ها در کشور، تلگرام، محبوب ترین پیام رسان موجود در میان ایرانیان، فیلتر شد.

همین مسئله به خودی خود روحانی و وزیر جوانش را با انتقادات بی شماری مواجه ساخت به ویژه آنکه بعضی افراد که از همان ابتدا با فعالیت این قبیل پیام رسان ها در کشئور مخالف بودند و به هربهانه خواستار اعمال فیلترینگ بر آن بودند این بار نیز با عزمی راسخ تر پا در گود گذاشتند تا مانع رفع فیلتر تلگرام شوند.

روحانی نیز در جمع مدیران اقتصادی  در واکنش به موضوعات مطرح شده، اظهار كرد: افتخار دولت یازدهم و دوازدهم گردش آزاد اطلاعات است اما عده‌ای از فضای مجازی خوششان نمی‌آید. یک عده می‌گویند که مردم فقط باید به صدا و سیما نگاه کنند البته معتقدیم که صدا و سیما باید صدای ملت را منعکس کند نه صدای جناح خاصی را.

رییس جمهور گفت: مردم از صدا و سیما هم استفاده می‌کنند اما نباید عده‌ای بخواهند که شبکه‌های مجازی که به خاطر شرایط خاص چند روزی مسدود شده برای همیشه مسدود باشد. با این کار بیش از صد هزار نفر شغل خود را در یک هفته اخیر از دست داده‌اند و ما باید به فکر زندگی و راحتی مردم باشیم.

 روحانی با بیان اینکه با استفاده از فضای مجازی امور زندگی مردم تسهیل شده است، خاطر نشان کرد: البته هر چیز خوبی در کنار خود بدی هایی هم دارد اما نمی‌شود گفت که به طور مثال بخاطر خطراتی که اتومبیل و موتور سیکلت دارد کارخانه تولید این محصولات به طور کامل تعطیل شود.

پیش از این نیز منبعی آگاه در گفت‌وگو با پانا خبر از دستور حسن روحانی به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی برای رفع فیلتر تلگرام داده بود،

توقف اعدام محکومان مواد مخدر با دستور رئیس قوه قضائیه

مسئله اعدام در کشور ما به رغم قانونی و شرعی بودن  از جمله مسائلی است که مخالفان خاص خود با استدلال های گوناگون دارد.

بر اساس گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه کشورمان طی دستوری به تمامی قضات کشوری خواستار توقف اعدام محکومان مواد مخدر شد و قضات را مکلف به عمل به این مهم در اسرع وقت کرد.                                          

به این ترتیب و بر اساس دستورالعمل اجرایی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر که توسط رییس قوه‌قضاییه به تمام مراجع قضایی کشور ابلاغ شده، قضات اجرای احکام کیفری مکلفند در اسرع وقت ضمن توقف اجرای حکم محکومان به اعدام، پرونده آنها را مورد بررسی از نظر شمول تسهيلات قانون جديد‌التصويب قرار دهند.

ناآرامی های ایران؛ بهانه ترامپ برای لغو برجام

رئیس جمهوري جنجالی ایالات متحده از نخستین روزهای آغاز فعالیت سیاسی اش به دنبال دلیلی برای لغو برجام و زیرپا گذاشتن آن بود كه اين تلاش همچنان ادامه دارد، روزنامه امریکایی نیویورک تایمز با اشاره به همین  موضوع در گزارشی آورده است:  رییس‌جمهوري ترامپ به دنبال سوء استفاده از این ناآرامی‌ها (اعتراضات خیابانی صورت گرفته در کشورمان) برای توجیه لغو این توافق (برجام) است.

48 ساعت تلاش آقای دیپلمات برای حفظ برجام

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان و تیم همراهش به عنوان معماران توافق هسته ای ایران با 1+5 موسوم به برجام، تا كنون با رایزنی ها و مذاکرات فشرده علاوه بر تنگ کردن عرصه برای جولان‌دهي  رئیس جمهوری آمریکا و متحدان منطقه‌اي‌اش در اقدامات تخریبی علیه ایران، جامعه جهانی را نسبت به حفظ برجام به عنوان یک توافق بین المللی متقاعد کرده‌اند.

این بار نیز رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در سفری دو روزه، ابتدا به مسکو رفت و پس از رایزنی با سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه عازم بروکسل شد تا بوریس جانسون، وزیر امورخارجه انگلستان، زیگمار گابریل، وزیر امورخارجه آلمان، ژان ایو لودریان وزیر امورخارجه فرانسه و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدارهای دو جانبه و چندجانبه را برگزار کند.

نتیجه این گفت‌وگوها پیامی بود که جهان از مقر اتحادیه اروپا در بروکسل ارسال کرد، پیامی که ضمن تاکید بر حفظ برجام، هر جرکتی که باعث تضعیف آن شود را غیرقابل قبول دانست.

در پی این مذاکرات رسانه های آمریکایی در اخبار خود به نقل از منابع مطلع اعلام کرده اند که تصمیم ترامپ حفظ برجام است، رئیس جمهوری آمریکا باید روز جمعه تعلیق تحریم های ایران طیق برجام را اعلام کند.

حرف ها و حدیث های یک خودکشی

پس از ناآرامی ها صورت گرفته در کشور و بازداشت متهمامني تن در جریان این ناآرامی ها، مسئولان کشور از وزیر علوم و آموزش و پرورش گرفته تا نمایندگان مجلس دربارزه آزادی دستگیرشدگان خبر هایی اعلام کردند.

درنتیجه این تلاش ها تعداد زیادی از بازداشت شدگان به ویژه  دانش‌آموزان و دانشجویان آزاد شده اند.  اما خبر خودکشی یکی از بازداشت شدگان در زندان اوین حاشیه هایی به همراه داشت، ایلنا در همان ساعات نخست اعلام خبر خودکشی در خبری به نقل از منبعی آگاع اعلام کرد که فرد خودکشی کرده دانشجو یا بازداشتی اعتراضات نبوده است.

دادستان کل کشور نیز با رد تمام شایعات ضمن اشاره به معتاد بودن فرد خودشکی کرده در زندان اوین، بیان کرد: وی معتاد بوده و خودکشی کرده كه فیلم آن هم موجود است و در این ارتباط تحقیقات همچنان ادامه دارد.

وی خاطر نشان کرد: فرد دیگری نیز در اراک در زمانی که در زندان نیرو انتظامی بوده نیز فوت کرده که پزشکی قانونی در حال تحقیق است و بنا بر گزارش‌ها ایشان نیز خودکشی کرده است.

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در مورد فوت فرد دیگری در بازداشتگاه دزفول بیان کرد: این خبر جعلی است و هیچ فردی در بازداشتگاه دزفول فوت نکرده است.

واکنش رهبر انقلاب به ناآرامی های اخیر کشور؛ بین مطالبات مردم و حرکات تخریبگرایانه تفکیک قائل شوید

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با هزاران تن از مردم قم به مناسبت قیام نوزدهم دی ماه این استان به ناآرامی های اخیر ایجاد شده در کشورمان اشاره کردند و  خطاب به مقامات و مسئولان گفتند که میان مطالبات مردم و حرکات تخریبگرایانه، تفکیک قائل شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص انتخاب مسئولان با رأی مردم بیان کردند: مردمسالاری دینی را صادقانه و واقعاً قبول دارم؛ به همین علت به هرکسی که مردم رأی بدهند، کمک می‌کنم همچنانکه درباره همه دولت‌ها از جمله این دولت، این کار را کرده ام و ادامه خواهم داد

رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان تأکید کردند: به آینده بسیار روشن کشور امیدوار هستم و می دانم خداوند اراده کرده این ملت را به عالی ترین درجات برساند که به فضل الهی چنین خواهد شد.

 

برگزاری مراسم سالگرد آیت الله هاشمی و جبران مافات آقای رئیس

پنجشنبه ای که گذشت مراسم سالکرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در مدرسه عالی شهید مطهری تهران با حضور تعداد قابل توجهی از مسئولان برگزار شد و حسن روحانی که در کنگره رئیس فقید مجمع تشخیص غیبت  داشت در این مراسم حضور پیدا کرد.

مقامات حاضر در این مراسم هرکدام بعد از پایان این مراسم به جمع خبرنگاران آمدند و درباره شناخت خود از هاشمی سخن گفتند.

 

اشتراک گذاری instagram