• تاریخ انتشار: 20 دی 1396 - 11:20
اجرای پایلوت رصد جنگل‌های یاسوج با تصاویر ماهواره‌ای

با دستاورد جدید محققان دانشگاهی صورت می‌گیرد؛

اجرای پایلوت رصد جنگل‌های یاسوج با تصاویر ماهواره‌ای

تهران (پانا) - پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد سامانه‌ای بر اساس پردازش تصاویر ماهواره‌ای ارائه کردند که از آن می‌توان برای رصد پایش تغییرات اراضی و منابع طبیعی استفاده کرد.


به گزارش ایسنا،‌علی حسن آبادی، مجری طرح  با بیان اینکه در این طرح «پکیج تشخیص تغییرات با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای» عرضه شد، گفت: برای این منظور از تصاویر ماهواره سنتینل (Sentinel) که در خرداد سال 94 پرتاب شد، استفاده شد.

وی قدرت تفکیک تصاویر مکانیکی ماهواره سنتینل را 10 متر  عنوان کرد و یادآور شد: این ماهواره هر 6 روز یک بار به دور زمین می‌چرخد و به این ترتیب به عنوان مثال اگر از بالای تهران تصویربرداری می‌کند، 6 روز بعد دوباره به فضای ایران بازمی‌گردد.

حسن‌آبادی، قدرت تفکیک مکانی و زمانی بالا را از جمله دلایل استفاده از تصاویر ماهواره سنتینل عنوان کرد و یادآور شد: ماهواره‌های دیگری عرضه شده که قدرت تفکیک یک متر را دارند، ولی طول مدت گردش آنها یک ماه است و در این مدت نمی‌توان تغییرات را پایش کرد.

حسن آبادی خاطر نشان کرد: با استفاده از تصاویر به دست آمده از این ماهواره می‌توانیم تغییراتی که در جنگل‌ها و اراضی رخ می‌دهد را با استفاده از پکیج طراحی‌شده تشخیص دهیم.

مجری طرح کاربرد دیگر این نرم‌افزار را رصد معادن دانست و یادآور شد: با استفاده از پکیج ارائه شده می‌توان نوع معادن را تشخیص داد.

این محقق با اشاره به طرح پایلوت پکیج پایش تغییرات گفت: با مذاکراتی که با سازمان جنگلداری داشتیم، توافق شد تا از این سامانه برای رصد و پایش جنگل‌های یاسوج در منطقه زاگرس بهره‌برداری کنیم.

بر اساس این  گزارش ، سنتینل (Sentinel) یکی از پروژه‌های رصد زمین است که توسط آژانس فضایی اروپا به عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک به‌منظور بهبود مأموریت‌های دیده‌بانی زمین و پشتیبانی از خدماتی مانند پایش جنگل‌ها، بررسی تغییرات پوشش زمین و مدیریت بلایای طبیعی توسعه یافته است.

اشتراک گذاری instagram

 برچسب ها # خبرگزاری پانا
captcha