• تاریخ انتشار: 19 دی 1396 - 09:12
  • سرویس: خواندنی ها
عدم حمایت بیمه‌ها از بیماری‌های مادرزادی در بدو تولد/پوشش بیمه‌ای اتباع خارجی همانند ایرانیان است

عدم حمایت بیمه‌ها از بیماری‌های مادرزادی در بدو تولد/پوشش بیمه‌ای اتباع خارجی همانند ایرانیان است

تهران (پانا) - مدیر کل اتباع سازمان تأمین اجتماعی عنوان کرد که بیماری‌های مادرزادی در هر یک از اتباع ایرانی و خارجی تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار نمی‌گیرند و هزینه‌های درمان بر عهده خانواده‌ها است.


به گزارش میزان، حسین جودکی در خصوص بیمه اتباع خارجی گفت: اتباع خارجی که به‌صورت قانونی در کشور مشغول به کار می‌شوند بر طبق ماده ۵ قانون تأمین اجتماعی همانند ایرانیان از مزایای این سازمان بهره‌مند می‌شوند.

وی افزود: بیمه بیکاری تنها محدودیتی است که مجلس شورای اسلامی برای اتباع خارجی در نظر گرفته است بر این اساس این افراد تحت پوشش بیمه بیکاری قرار نمی‌گیرند.این درحالی است که اتباع خارجی که به‌طور قانونی با ارائه مجوزاقامت و اشتغال در کشور مشغول به فعالیت هستند می‌توانند همانند ایرانیان از مزایای سازمان تأمین اجتماعی استفاده کرده و تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرند.

مدیر کل اتباع سازمان تأمین اجتماعی خاطر نشان کرد: تنها تفاوت اتباع خارجی با ایرانیان در پرداخت حق بیمه سهم ۳درصدی بیمه بیکاری است که به دلیل عدم بهره‌مندی اتباع خارجی از بیمه بیکاری هزینه ۳ درصد این قانون از افراد دریافت نمی‌شود، ولی در دیگر شرایط همانند ایرانیان مشمول قوانین بیمه‌ای می‌شوند.

جودکی در خصوص قوانین بیمه‌ای ایرانیان مقیم خارج از کشور عنوان کرد: اتباع ایرانی که در خارج از کشور سکونت دارند اعم از شاغل، غیرشاغل و یا دانشجو در صورت تقاضا می‌توانند از مزایای سازمان تأمین اجتماعی بر اساس برنامه‌های موجود استفاده کنند؛ بنابراین سه روش برای اختصاص خدمات بیمه‌ای به این افراد تعریف شده است.

وی اذعان داشت: اتباع ایرانی مقیم خارج می‌توانند به‌طور مستقیم در زمان حضور در کشور به شعب تأمین اجتماعی مراجعه کرده و در قالب قوانین بیمه ایرانیان مقیم خارج از کشور تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرند همچنین در صورت عدم امکان حضور این افراد در کشور با اعطای وکالت به فردی دیگر امکان ثبت نام و حمایت بیمه‌ای از جانب وکیل آن‌ها در شعب سازمان تأمین اجتماعی فراهم شده است.

مدیر کل اتباع سازمان تأمین اجتماعی گفت: در اکثر کشور‌های دنیا کارگزاری‌های رسمی برون مرزی ایجاد شده است تا اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور بتوانند در کشور‌های دیگر نسبت به پوشش بیمه‌ای اقدام کرده و درزمان اقامت خود از خدمات سازمان تأمین اجتماعی بهره‌مند شوند.

جودکی افزود: بر اساس ماده ۵ قانون سازمان تأمین اجتماعی اتباع خارجی که به‌طور قانونی در کشور اشتغال دارند می‌توانند بیمه شوند در غیر این صورت هیچ قانون بیمه‌ای اجازه پوشش و ارائه خدمات به افراد غیرقانونی را ندارد براین اساس داشتن پاسپورت برای بیمه اینگونه افراد که سهم بالایی از آن‌ها را افغان‌ها تشکیل می‌دهند، کافی نیست و تنها می‌تواند با مجوز اقامت و اشتغال از وزارت کار از پوشش بیمه‌ای بهره‌مند شوند.

وی خاطر نشان کرد: سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان اجتماعی و بیمه‌ای است بر این اساس اگر شرایط برای بیمه سرپرست خانوار فراهم شود به‌تبع آن تمامی افراد تحت تکلف نیز می‌توانند تحت پوشش بیمه سازمان تأمین اجتماعی قرار گیرند.

مدیر کل اتباع سازمان تأمین اجتماعی در خصوص بیمه افراد در شرایط ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج اذعان کرد: بر اساس قوانین موجود هر سازمان بیمه‌ای موظف است قبل از پوشش بیمه ای افراد معاینات پزشکی فرد متقاضی را بررسی کند در این صورت اگر معاینات بیانگر بیماری خاص در فرد باشد پوشش بیمه‌ای به آن بیماری تعلق نمی‌گیرد یعنی تمامی بیماری‌هایی که از بعد از پوشش بیمه‌ای در فرد بروز کند توسط سازمان تأمین اجتماعی حمایت می‌شود، اما وجود هر گونه بیماری بالأخص بیماری‌های صعب‌العلاج، معلولیت‌های مادرزادی، عوارض ناشی از تصادفات و کما قبل از پوشش بیمه‌ای فرد خارج از چارچوب خدمات بیمه‌ای محسوب می‌شود.

جودکی عنوان کرد: در حال حاضر وزارت کار با برگزاری آمایش اعلام کرده است که کسانی که فاقد مجوز اشتغال هستند می‌تواند با ارائه مدارک هویتی خود بر اساس قانون از پروانه کار بهره‌مند شده و تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار گیرند بنابر این اتباع خارجی که مجوز کار ندارند می‌توانند با مراجعه به اداره‌های کار مشخص شده نسبت به صدور پروانه کار اقدام نمایند.

وی در پایان اظهار داشت: در صورت رؤیت هر گونه تخلف در صدور مدارک هویتی و یا بیمه غیرقانونی توسط صاحبان مشاغل با خاطیان از طریق مراجع قضایی برخورد و نسبت به جرم آن‌ها رسیدگی خواهد شد.

اشتراک گذاری instagram

 برچسب ها # خبرگزاری پانا
captcha