امروز: شنبه 5 اسفند 1396 - 03:38

مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان :

برنامه های سوادآموزی می‌تواند کیفیت زندگی افراد را بالا ببرد

12/30/2017 8:18:00 AM
برنامه های سوادآموزی می‌تواند کیفیت زندگی افراد را بالا ببرد

خرم آباد (پانا) - مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان در همایش بزرگداشت هفته سوادآموزی با گرامیداشت 7 دی سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) گفت : با برنامه های سوادآموزی می توان کیفیت زندگی افراد را ارتقاء داد.

خدانظر دریکوند در این همایش گفت:  تلاش می‌کنیم تا بتوانیم نگاه جدیدی را به جامعه القاء  کنیم .

وی سواد خواندن و نوشتن را پایه ای برای یادگیری سایر مهارت های زندگی عنوان کرد و افزود : اگر فرد سواد خواندن و نوشتن را بیاموزد ؛می تواند سایر آگاهی ها را هم کسب کند.

دریکوند ادامه داد : منظور از سواد تنها سواد خواندن و نوشتن نیست بلکه این سواد پایه ای  برای یادگیری سواد رسانه‌ای ، سواد فرهنگی، سواد  اجتماعی ، سواد اقتصادی وسواد هنری است.

وی در ادامه به اقسام  زبان اشاره کرد و گفت : دو قسمت از زبان مربوط به  درون داد و دو قسمت دیگر آن مربوط به برون داد است . 

وی در تشریح این چهار قسم زبان افزود : افراد یا مهارت شنیدن و سخن گفتن و یا مهارت  نوشتن و خواندن  را دارند .

وی تاکید کرد:  آنهایی که سواد خواندن و نوشتن ندارند فقط می توانند بشنوند و بگویند و از نعمت 2مهارت دیگر یعنی  نوشتن و خواندن محروم هستند .

دریکوند  در ادامه بر نقش سواد در ارتقای کیفیت زندگی افراد اشاره کرد و گفت : سواد می تواند سبک های فرزندپروری را در والدین تقویت کند و به آنها کمک کند  تا بتوانند فرزندان خود را به بهترین صورت  تربیت کنند.  

وی  بر این نکته تاکید کرد که  تلاش آموزش و پرورش این است که نگاه افراد محروم از نعمت سواد را تغییر دهد و  این نگرش را در آنها به وجود بیاورد تا بتوانند عملکرد و رفتار بهتری در زندگی داشته باشند و تاکید کرد : معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش توانسته است که حجم ابلاغی سوادآموزی را به طور صد در صد  محقق کند و به دنبال این هستیم تا  در یک بازه زمانی پنج ساله بتوانیم بی سوادی را در استان ریشه کن کنیم .

دریکوند تعیین تکلیف آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی را منوط به تصویب قانون توسط مجلس و ابلاغ آن توسط دولت دانست و ادامه داد: آموزش و پرورش تابع قوانین حرکت خواهد کرد و در این مورد هم از قوانین ابلاغی تمکین خواهد کرد . 

وی همچنین به انعقاد تفاهم نامه های همکاری با سایر دستگاههای اجرایی اشاره کرد و ادامه داد : تجربه ثابت کرده است که سواد می تواند بر کیفیت کار کشاورزان و دامداران هم تاثیر بگذارد و آنها را در بازده بهتر کار یاری رساند .

در ادامه این همایش از سوادآموزان موفق ، آموزش دهندگان فعال سوادآموزی ، مناطق و شهرستان های برتر در حوزه سوادآموزی، دستگاههای برتر در ترویج فعالیت های سوادآموزی و  فعالین حوزه سوادآموزی با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد .

نظرات
1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.