• تاریخ انتشار: 26 دی 1395 - 10:31
  • سرویس: کرمانشاه
مردم  می توانند در سرمایه گذاری ها سهیم باشند

عضو هیات علمی دانشگاه:

مردم می توانند در سرمایه گذاری ها سهیم باشند

محمدرضا حبیبی عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به شرایط کنونی کشور و محدودیت در تخصیص بودجه گفت: بخش خصوصی و همچنین مشارکت مردم در پروژه های امن می تواند استان را از رکود اقتصادی خارج کند.


محمدرضا حبیبی در گفت و گو با خبرنگار پانا کرمانشاه گفت: با توجه به محدودیت بودجه دولت و اینکه بخش زیادی از بودجه صرف پرداخت حقوق و دستمزد و هزینه های  جاری می شود باید به سمت  جذب سرمایه گذاری در بخش خصوصی گام برداریم.

حبیبی استان کرمانشاه را به لحاظ اقلیم چهارفصلش، هندوستان ایران نامید و گفت: با توجه به شرایط مناسب جغرافیایی استان کرمانشاه جهت توسعه صنعت توریسم باید زیر ساخت های لازم در منابع فرهنگی، جغرافیایی، امکانات  و رفاهیات مناسب برای مسافران فراهم شود.

حبیبی با بیان اینکه بیشتر درآمد کشور های پیشرفته از صنعت توریسم تامین می شود گفت: نهاد های مرتبط با صنعت گردشگری مانند میراث فرهنگی، شهرداری، و ارشاد و همچنین سایر بخش ها و واحد ها  باید با اتحاد، توافق و تعامل  بیشتری در این زمینه گام بردارند.

وی همچنین افزود: ضوابط دست و پا گیر شرایط ناپایداری دراستان ایجاد کرده که سرمایه گذاران بزرگ به این سمت کشیده نمی شوند.

حبیبی با تاکید بر لزوم دریافت مصوبات لازم در این خصوص از بانک مرکزی و همچنین افزایش سیاست های امنیتی و اقتصادی  جهت سرمایه گذاری گفت: منعطف بودن در برخی از قوانین و همچنین قیچی کردن ضوابط دست و پا گیر می تواند شرایطی را فراهم کند تا سرمایه گذاران با خیال راحت اقدام به فعالیت های اقتصادی کنند و رضایت گردشگران  از امکانات رفاهی استان خود یک تبلیغ و تهییج دیگران به سفر به استان محسوب می شود.

این استاد دانشگاه گفت: متاسفانه ما در معرفی استان و ظرفیت های گردشگری آن بسیار ضعیف بودیم، در صورتی که استان های همجوار از ظرفیت های حداقل خود به ویژه روستاها استفاده کامل می برند و حتی برخی از مکان ها برای ساخت فیلم و سریال های پربیننده استفاده می شود که خود در شناساندن مناطق مختلف تاثیر گذار است.

حبیبی با انتقاد از عدم گفتمان قوی استان کرمانشاه در شورای عالی گفت: مسئولین و نمایندگان مردم باید قدرت رایزنی خود را در شورای عالی کشور و همچنین محافل بالا دستی و برون استانی تقویت کنند تا بتوانند ظرفیت های مختلف استان را به خوبی بشناسانند و از حمایت های لازم بهره ببرند.

مردم باید در پروژه های سرمایه گذاری شریک شوند

حبیبی سرمایه گذاری مردم در پروژه های امن را یکی دیگر از راه های برون رفت از رکود اقتصادی معرفی کرد.

 وی با انتقاد از تزلزل و عدم ثبات کرسی های مدیریتی استان در چند سال گذشته گفت:به عنوان مثال در چند سال گذشته استان کرمانشاه شاهد تغییر چندین استاندار بوده که این مساله به پیشرفت استان ضربه می زند. باید الگوریتم و سیستمی چیده شود که تا حدود زیادی تصمیم گیری ها وابسته به فرد نباشد.

وی علت عدم پیشرفت و درجا زدن و حتی عقب گرد در برنامه های مختلف را به علت تصمیمات سلیقه ای و احساسی و همچنین فقدان یک سند راهبردی دقیق دانست و گفت: خوشبختانه استان کرمانشاه در حال حاضر مشغول تدوین سند هایی برای تعیین ظرفیت های شهرستانها ی استان می باشد که می توان از آن برای تصمیم گیری استفاده کرد. 

حبیبی همچنین با اشاره به پتانسیل جغرافیایی ویژه در روستاهایی مانند هجیج،نجار... غار عمودی پرو....، در استان گفت: بسیاری از قسمت های مختلف دیگر استان از طبیعت بکر و بسیار زیبایی برای گردشگری برخوردارند و باید به نحو احسن ظرفیت های گردشگری این استان به مسافران معرفی شود.

اشتراک گذاری

captcha