• تاریخ انتشار: 12 دی 1395 - 09:59
  • سرویس: کرمان

متخصص علوم اعصاب و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

ضرورت شکل گیری نگرشی جامعه شناختی در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی

متخصص علوم اعصاب و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در جلسه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در شهرستان ریگان گفت: در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی باید نگرشی جامعه شناختی داشته باشیم و خانواده ها و جامعه را از خطرهایی که پیش روی نوجوانان و جوانان است آگاه کنیم.

به گزارش پانا از کرمان،نوذر نخعی با بیان این که هد‌ف کلی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی د‌ر میان د‌انش‌آموزان، افزایش آگاهی به منظور کنترل و کاهش آن است، افزود: یکی از مسائلی که د‌ر تمامی جوامع و د‌ر زمان‌های مختلف وجود‌ د‌اشته و د‌ارد‌، آسیب‌های اجتماعی است که د‌ر هر جامعه‌ای برای مقابله، کنترل و کاهش آن اقد‌امات متعد‌د‌ی صورت گرفته و می‌گیرد‌.
وی افزود: آسیب های اجتماعی به طور ناشناخته ای اثرات خود را در جامعه می گذارند كه در صورت عدم آگاهی لازم، مبارزه جدی با آن مشكل خواهد شد.
نخعی تاکید کرد: پیشگیری باید از بستر خانواده‌ها آغاز شده و سپس ‌اثرات آن در مدرسه و جامعه مشاهده شود و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس با تعامل و مشارکت اولیای دانش آموزان امکان‌پذیر است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص اهمیت ارتباط صحیح در محیط خانواده افزود: ایجاد فضای امن و رابطه ی صحیح بین اعضای خانواده باعث کاهش گرایش نوجوانان به آسیب های اجتماعی شده و از مشکلات روانی به ویژه در سنین نوجوانی پیشگیری می کند.
وی ضمن تبيين عوامل بروز اعتياد در جوانان افزود: يکی از راه‌های پيشگيری از اعتياد در حوزه نوجوانان و جوانان توجه والدين در اين سنين حساس است.
نخعی در پایان به بیماری ایدز به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی اشاره و بر ضرورت مدیریت و کنترل این آسیب اجتماعی مهم تاکید و در رابطه با وضعیت اپیدمیولوژیک ایدز در ایران و استان، اهمیت برنامه کنترل ایدز، نقش آموزش و اطلاع‌رسانی صحیح در پیشگیری از بیماری ایدز و اجرای برنامه‌های آموزشی در سطح مدارس، موسسات آموزش عالی، ادارات و از طریق رسانه‌های جمعی و همچنین برنامه استراتژیک کشوری کنترل ایدز توضیحاتی را ارائه کرد.
 
اشتراک گذاری
captcha