صفـحه اصــلی| ۱۳۹۵ پنج شنبه ۴ شهريور - ٢١/١١/١٤٣٧ - Thursday, August 25, 2016
گروه های خبری
سایـــر خدمات
آرشیو خبرفرهنگی و هنریسینما و تئاتر کد مطلب: 47412     
/به بهانه حضور بازیگری با 3 جایزه بین المللی در جشنواره فجر/

عروس سینمای ایران به شهروندان هزاره سوم بشارت می‌دهد+ویدیو

خبرگزاری پانا: امسال در سی و یکمین جشنواره فجر عروس سینمای ایران مقابل دوربین محمد هادی کریمی به شهروندان هزاره سوم بشارت می دهد.
۱۳۹۱ سه شنبه ۱۰ بهمن ساعت 08:30
خبرگزاری پانا+

به گزارش خبرنگار فرهنگی پانا، نیکی کریمی دارای مدرک تحصیلی دیپلم است. او فعالیت سینمایی خود را از سال 1368 با فیلم وسوسه  جمشید حیدری آغاز کرد.در وسوسه نقشی معمولی بازی کرد که اگر حضورش در چنین نقش هایی ادامه می یافت امروز به صورت یکی از بازیگران معمولی و بی نام ونشان سینمای ایران درآمده بود .

کریمی در روزهایی نقش معمولی خود را در فیلم حیدری بازی کرد که بازیگر برای ویژگی های ظاهری اش امکان حضور در فیلم ها نداشت، از ستاره سازی به شدت پرهیز می شد و مبارزه ای سخت و بی امان از سوی سیاست گذاران و مسولان سینمایی برای جلوگیری از چهره شدن بازیگران در جریان بود.

هر بازیگری اگر دو سه فیلم پی در پی بازی می کرد در قرنطینه قرار می گرفت و برای مدتی از بازی در فیلم منع و محروم می شد، هر نقشی برازنده هربازیگری تشخیص داده نمی شد و سر و وضع و ظاهر بازیگر از سوی بخش های ممیزی الزامی بود.

در چنین اوضاعی بهروز افخمی فیلم عروس(1369) را با بازی نیکی کریمی و ابوالفضل پورعرب ساخت؛ دو بازیگر 30_20 ساله که یاداور جوان های فیلم های پیش از انقلاب بودند.


عروس به عنوان یکی از پدیده های سینمای ایران در اواخر دهه 60 درآمد و نیکی کریمی و ابولفضل پورعرب از ارکان اصلی این پدیده شناخته شدند.

در سال های بعدتر ابولفضل پور عرب قدر خود را ندانست و در هر نقشی که به او پیشنهاد داده می شد ظاهر شد؛ اما نیکی کریمی در انتخاب فیلم هایش جانب احتیاط را نگه داشت.

فیلم بعدی کریمی سارای داریوش مهرجویی در سال 71 بود که دو جایزه مهم بین المللی برای او به ارمغان آورد.


حضور بعدی کریمی در سینما ایفای نقش کوتاهی در ردپای گرگ مسعودکیمیایی بود، که درخششی در آن نداشت.سپس دوباره برای داریوش مهرجویی بازی کرد.رد پای گرگ امتیازی برای نیکی کریمی نداشت؛اما در سارا و پری موفق شد نقش آدمهای شکننده ای را بازی کند که کمتر عکس العملی در چهره ظاهر خود بروز می دهند و بیشتر درونیات خود را نمایان می کنند.


او در نقش سارا از احساسات گرایی پرهیز کرد و بدون حرکت های اضافی بازی روان و سینمایی ارایه داد.

کریمی سال 1374 را به بازی در دو فیلم ابراهیم حاتمی کیا اختصاص داد: بوی پیراهن یوسف و برج مینو؛ که در هر دو فیلم کریمی نقش و حضوری موثر داشت.


کریمی در فیلم های سایه به سایه، جهان پهلوان تختی، بازیگر حضوری سایه وار دارد و بازی اش چندان به چشم نمی آید و در روانی به رغم حضور پررنگش بازی نظر گیری ارایه نداد.

نیکی با دو زن تهمینه میلانی کوشید خود را در اوج قدرت و صلابت نشان دهد، او نخستین بار برای بازی در این فیلم از هفدهمین جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت تقدیرنامه بهترین بازیگر نقش اول شد، و سومین جایزه بین المللی اش را از جشنواره تائورمیای ایتالیا دریافت کرد؛ اما بازی در فیلم های باد و شقایق، سیب سرخ حوا،نسل سوخته، دختران انتظار،هزاران زن مثل من و نیمه پنهان میلانی ارزش و اعتباری برای او به بار نیاورد.


واکنش پنجم،دیوانه از قفس پرید،باج خور،نوک برج،شام عروسی، چه کسی امیر را کشت؟، زن دوم، جعبه موسیقی،محاکمه در خیابان،شبانه روز،دو خواهر، خیابان بیست و چهارم، بیداری،آقای هفت رنگ، همبازی، شکلات داغ، سلام بر عشق، دموکراسی تو روز روشن، جرم، خیابان‌های آرام،زن ها فرشته اند، سوت پایان، من همسرش هستم،تلفن همراه رئیس‌جمهور از دیگر انتخاب های کریمی بود تا او را هم به سرنوشت انتخاب های اشتباه هم بازی اش در فیلم عروس دچار شد.


امسال در سی و یکمین جشنواره فجر عروس سینمای ایران مقابل دوربین محمد هادی کریمی به شهروندان هزاره سوم بشارت می دهد.

بخشی از فیلم "بشارت به یک شهروند هزاره سوم" به کارگردانی محمدهادی کریمی را در فایل ذیل مشاهده کنید:

 pana.ir/Pages/VideoNews-1850.aspxنظر شما

نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :  
کد امنیتی:

 


آیین کلنگ زنی دبیرستان 15کلاسه پروین اعتصامی باحضور وزیر آموزش و پرورش 22:1 فانی: 170 هزار کلاس درس باید بازسازی و به شرایط استاندارد برسند 21:59 عملیات اجرایی نخستین مرکز فرهنگی، هنری انقلاب اسلامی در ایلام 21:56 مجلس برای بهیود اوضاع آموزش و پرورش همه ی ظرفیت ها را به کارخواهدگرفت 21:43 1300 نیروی آموزش و پرورش ایلام بازنشسته شدند 21:34 ایلام پتانسیل بالایی برای توسعه دارد 21:3 پیام تبریک مدیر آبفای روستایی شهرستان ری 19:55 آماده سازی مدارس منطقه 20 برای سال تحصیلی جدید 19:48 برگزاری اولین کنگره شهدای نهضت جهانی اسلام در شهرری 19:41 بهره برداری از 32 طرح در ایلام امروز آغاز می شود 19:28 افتتاح دو سالن ورزشی در غرب فارس 18:39 اعلام نتایج روز دوم مسابقات ورزشی دانش آموزان کشور در شیراز 18:30 استاندار فارس با اعضای جامعه روحانیت شیراز دیدار کرد 18:15 ارسال بیش از 500 مقاله به دبیرخانه کنفرانس ریاضی کشور در شیراز 18:7 طی 5 ماه گذشته 226 طرح پاکسازی محلات انجام شد 18:1