صفـحه اصــلی| ۱۳۹۴ شنبه ۷ آذر - ١٥/٢/١٤٣٧ - Saturday, November 28, 2015
گروه های خبری

  عناوین کل اخبار

 آموزش و پرورش

 اقتصادی

 اجتماعی

 سیاسی

 فرهنگی و هنری

 ورزشی

 آموزش روزنامه نگاری

 فضای مجازی

 تصاویر

 فیلم و صوت

سایـــر خدمات
آرشیو خبردفاتر نمایندگی داخلیاستان هاخراسان رضوی کد مطلب: 32594     

مراسم شب یلدا و آراستن سفره یلدایی در مدرسه شاهد پسرانه نیشابور برگزار شد

پاما : مراسم نمادین شب یلدا و آراستن سفره یلدایی با حضور مسئولین و اولیا ء دانش آموزان در مدرسه شاهد پسرانه شهرستان نیشابور با شکوه هر چه تمامتر برگزار گردید 0
۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۹ آذر ساعت 12:36
خبرگزاری پانا+شب یلدا و آراستن سفره یلدایی+نیشابور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدارس ایران (پاما)، علی فتح آبادی مدیر آموزشگاه ابتدائی شاهد گفت: طبق سنن و آداب قدیمیان همیشه رسم بر این بوده در بلندترین شب سال که برابر با آخرین شب آذر ماه است اقوام و خویشان و کوچکتر ها به دیدن بزرگترها و مادربزرگ و پدربزرگهای دوست داشتنی بروند و با گرفتن فال حافظ و خواندن شاهنامه در کنار قرآن کریم  این شب را به یاد ماندنی تر کنند.

وی افزود: خوردن تنقلات مخصوص این شب نباید فراموش شود به طوری که خیلی از قدیمیها هندوانه و خربزه و انگور و انار مخصوص این شب را از دو ،سه هفته قبل در محلهای خنک منزلشان نگهداری می‌کردند که نشان می داد این شب برایشان بسیار حائز اهمیت بوده است .

فتح ابادی ادامه داد: دور کرسی نشستن ها و مراسم شب یلدا که بازگو کردن آن برای جوانان و فرزندان امروزی باید با توضیحات خاص و نمایش آئین خود همراه باشد تا نسل های آینده این سنت را از یاد نبرند.

او یاد آور شد: بدون آن کرسی ها هم می شود بر دور سفره ی سنتی و یا حتی مدرن شب یلدایی نشست و به این شب بلند به یاد ماندنی نشاط و شادابی ویژه ای بخشید.

وی ادامه داد: ایران كشوری با فرهنگی غنی است كه مردمانش بنا به ذوق و  سلیقه و طبیعت منطقه ای كه در آن زیست می كنند هر یك برای برگزاری سنت های كهن آداب خاص خود را دارند.

شایان ذکر است در این مراسم که با تزئین ویژه کرسی و سفره یلیدایی همراه بود نمایش نامه ای نمادین و شاد برای حضار برگزار و در انتها به مدعوین و دانش آموزان از سوی انجمن اولیاء و مربیان آموزشگاه کادوهائی  یلدائی اهدا شد.

گفتنی است این مراسم در مدارس سعادتی، گنجی، دادپور، ابن سینا، آزادی، بهاره سلیمی، شطیطه، شهید حسینی، گلشنی، شهید باهنر شهرستان نیز برگزار شد.

 

 

 

 
نظر شما

نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :  
کد امنیتی: